Czy kominkiem ogrzeję cały dom?

Kominki – czy są tylko fajnym dodatkiem, czy też mogą spełniać rolę jedynego ogrzewania w domu?Tradycyjny kominek to nie tylko ciekawy element dekoracyjny w salonie. Coraz częściej z powodzeniem wykorzystuje się go bowiem do ogrzewania całego domu, co stanowi alternatywę dla tradycyjnego ogrzewania gazowego lub węglowego.

Przeglądając nowe projekty domów można zauważyć, że w większości z nich kominek jest już uwzględniony. Kominki nie są jednak domeną tylko nowych domów lub mieszkań – po odpowiednim dopasowaniu przewodów kominkowych z powodzeniem można je również zainstalować w starych mieszkaniach i kamienicach.

Tradycyjny kominek, czyli taki z otwartym paleniskiem, stwarza niepowtarzalny klimat. Taki kominek ma rzesze zwolenników i nic nie zapowiada, żeby miało to się zmienić. Takim kominkiem nie ogrzejemy jednak całego domu, gdyż większość ciepła ulatuje przez komin, a paliwo (najczęściej drewno kominkowe) szybko się spala. Poza tym ciepło bijące od kominka będzie ogrzewać tylko osoby przebywające w bezpośrednim jego otoczeniu.

Podejmując decyzję o postawieniu kominka, musimy zastanowić się, do jakich celów ma nam służyć. Jeżeli ma spełniać głównie funkcje grzewcze, a nie tylko dekoracyjne, przyjrzyjmy się uważnie parametrom technicznym i użytkowym. Kominek to dobra alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania, ponieważ nowoczesne wkłady kominkowe generują o wiele niższe koszty od ogrzewania na gaz, olej czy prąd.

Decydując się na ogrzewanie kominkowe, do wyboru mamy dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest system tzw. Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP). Jego działanie jest bardzo proste i przebiega w trzech etapach. Najpierw ogień w kominku rozgrzewa wkład kominkowy, następnie ciepło przedostaje się do powietrza, by potem rozprowadzić je po całym budynku.

– Do zalet systemu możemy zaliczyć z pewnością to, że jego eksploatacja jest tania. Kominek wyposażony w system DGP praktycznie uniezależnia nas od zewnętrznych dostawców energii – w przypadku awarii sieci gazowej lub elektrycznej nie jesteśmy skazani na spadek temperatury. Wystarczy rozpalić ogień, a wzrost temperatury odczujemy w ciągu kilku minut. Minusem natomiast jest to, że wygaśnięcie płomienia może spowodować nawet kilkunastogodzinna nieobecność domowników, a kilkudniowa może poważnie wychłodzić dom. Utrudnieniem jest brak możliwości automatycznej i dokładnej regulacji temperatury w pomieszczeniach. Ciepło możemy jedynie kontrolować za pomocą intensywności palenia

Kominek z płaszczem wodnym to nie sam wkład, ale skomplikowana instalacja, która wymaga wielu regulacji i zabezpieczeń. Z uwagi na bezpieczeństwo domowników jej wykonanie należy powierzyć wykwalifikowanemu specjaliście. Kominek z płaszczem wodnym współpracuje z instalacją centralnego ogrzewania.

Kiedy już podjęliśmy decyzję o instalacji kominka i chcemy, aby był on głównym źródle ciepła w domu, koniecznie zwróćmy uwagę na jego parametry. Jedną z istotnych zalet jest sprawność, która powinna wynosić minimum 70% podczas normalnej pracy. Dzięki temu możemy te 70% energii wytworzonej w procesie spalania odzyskać w postaci ciepła. Kolejne ważne cechy, które należy wziąć pod uwagę to: moc nominalna, zużycie drzewa podczas palenia, czas pracy oraz średnia temperatura spalin.